poeta
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

НЕРУДА И НЕРУДА - Јелена Бујак

Go down

НЕРУДА И НЕРУДА - Јелена Бујак Empty НЕРУДА И НЕРУДА - Јелена Бујак

Порука  Admin Thu Oct 22, 2009 10:03 am

NERUDA I NERUDA

Koliko samo neprospavanih noci zbog jedne inspiracije koja trazi u meni plamteci odblesak, najfascinantnije stivo sto izvire iz misleceg izvora, ne volim forme one suzavaju cak i onda kada imaju sustinu. Sustina je u sirini , slobodnom polju elektrona sve je kao u fizici zivot kruzi u nama i oko nas bas kao u pripovetkama ili pesmama Nerudinim. Taj covek ima lepu nijansu duge u ocima ponekad zivot vidi iz opste ideje, dobrog naboja muza sa Helikona kao i Aristotel a onda se u malostranskim pripovetkama intimno spusta u svet obicnih ljudi uplice se u njihove price po kucama u njihove radinosti i radosti rukotvorine-umotvorine u kojima su oni na taj cas glavni likovi ali zar svi to nismo u svojim zivotima pokretni i snalazljivi ispunjeni energijom pozitivnog haosa, mali dobri lebdeci duhovi koji gledamo svet sirom ili sorom daleko, ponekad zmurimo hodamo i sanjamo” hodajuci na rukama ” ispunjeni leprsavoscu slatkih obecanja koje smo dali i koje nam daju. Sve je interakcija spoj-elektrosok brzo je ili pospano “ ale nadej stale mame protoze jsme lidi snilci v punchochach ” i toga uvek treba biti svestan da je svaki dan koji uspes da osetis, onako pravo pod kozom jedan ostvaren san. Opijena sam nekim brazilsko-africkim ritmovima u glavi. Ipak ne uzimam cigaru jer to nece biti prijatan miris indijske sandalovine odmah se setim srednje skole i kako smo taj dim pripalili malo u memljivoj ucionici. Pre neki dan sam videla neke drugare iz skole i srce mi je cvetalo. Slusam trenutno sax melodijus u pozadini i polako ali sigurno se udaljavam od teme.
Neruda mi je zanimljiv lik samo je to ipak gledajuci iz zbirke pesama “ Pevanja o Velikom petku “ – “ Zpevy patecni ” pomalo zastarelo i pateticno. Pretezno je preplavljen rodoljubivim osecanjima sa nekakvim revolucionarnim naznakama. Reci se cesto ponavljaju kao da mu nedostaje materijala, vrti se kao gramofonska ploca i otkazuje. Neke pesme su vise pravljene po nekom sablonu kao himne da su. Nema spontanosti u izrazu ipak pesnici su ti koji prozimaju stvari oko sebe i intro, u srcu a gde bi drugo? a ovde su pisane programski, za masu kao da ce im on doneti novu istinu koju tek treba da prokuze. Zato se nekako bolje osecamo u postmoderni ili sta god valjda su i njemu bile smesne kolege koje su pricale o renesansi.
Druga je prica vec u malostranskim pripovetkama konkretno u “ Tri Lilie “ opisuje realnu situaciju ozivljenu slikama iz dvorista gde mlada devojka pokazuje bol za izgubljenom majkom i tu je odlicno naglasio dva nalicja zivota radjanje i smrt jer posle toga dolazi mladic i postaje njen probudjeni cvet a oni stvaraju novi mali svemir. Opet cu ukljuciti muziku, ne mogu tisina je jutarnja a evo i zore imate ekskluzivnu priliku da dozivite dan sa moje terase na Banovom Brdu otvara mi pred ocima divan horizont na slobodno nebo okolo drvece japanskih jabuka, kuce, drvece, dvorista, moji i tudji snovi…I da mastam o letovanju u Grckoj ili bilo gde da odleprsam na deset dni. Pticice pevaju napolju moji papagaji ‘pavaju a ovaj ocajni covek me deprimira prvo svojim nesrecnim ljubavima a zatim oporim raspolozenjem i losim prognozama za svoju zemlju dobro ipak je mogao da izmisli nesto. Vratio mi je nadu, poslednja pesma se zove vaskrsenje, sto obecava ali su nekako te emocije povrsne poredi stradanje svog naroda sa Isusovim stradanjem poslednja pesma je okrenuta boljoj buducnosti…
“ Knjiga epigrama “ nije losa svidela mi se pesma “ Sunce i Mesec “ dakle cini mi se da je rec o socijalnoj tematici, velike razlike u gradjanskim slojevima sto je uvek svevremena poenta pa ni nas ne zaobilazi ali on gleda suvise neutesno nije li bolje onome koji gleda slobodu prirode nego sav taj blestavi iluzorni svet. “ Boubelaty “ sa osmehom ali kvarnim kao kada ima zlatne zube sa naslagama kafe a to ne vidi i ne gleda dalje ispred svoga nosa. Moram se vratiti na casak pticijem letu , evo ih opet su nekako lepo skupljene u jatu prave harmonicnu igru. Postoji ovde i pesma “ Zena “ , da vidimo kako on vidi zenu kaze cudan sklad, kao golubica jedinstvena, kao jez prkosna , odmah uplakana , opet potom nasmejana… ponekad strana, ponekad pitoma kao dete se igra , hrabra kao lavica, glupa kao guska pa i to sta da se radi to mi se dopada…” Basnik demokrat “ verovatno kako sebe vidi , ne zeli pomen , kaze da nije Gete i da bi rado zavrsio u Leti nego da ga hvale i kite vencima…
Jedan drugi Neruda se upleo u ovaj rad pa to mora biti Pablo Neruda - Neftali Ricardo Reyes njegova poezija me opcinila pa sam eto malo sam htela da ih uporedim . Dosta je slican Janu uostalom preuzeo je njegov pseudonim stim sto je Pablo modernista i pripada XX veku mada bi rekla da je on vise pesnik slobodnjak , pise o svemu Impresije koje ja uhvatio iz prirode ljudi koji ga ukruzuju, voljene zene, zene-majke , galebovi u nebu , prostranstva nepregledna , Indijanci u Cileu , posvete Lorki , veliki prijatelji Salvador Dali , zivot diplomate, putopisca dosta je slican Janu upravo po tim putovanjima, opisima i licnim dozivljajima. Dva mozemo reci sjedinjujuca pesnika stoje jedan naspram drugog i cini se da su kao jedno bice, obojica su pripadala nekoj grupaciji Jan majovcima, Pablo komunstima i obojica nesrecno napadana. Dosledni borci za pravdu i istinu, dva goruca srca dva istinska znalca zivota.

“ Sjena koju sam istrazio vise mi ne pripada.
Ja posjedujem dugotrajnu radost jarbola,
bastinu suma, vjetar drumova
i jedan odlucan dan pod svjetloscu zemaljskom “
“ Velika radost “ Pablo Neruda
Refleksija jednog N

Admin
Admin

Број порука : 193
Registration date : 15.11.2008

https://poeta.forumsc.net

Назад на врх Go down

Назад на врх


 
Permissions in this forum:
Не можете одговорити на теме у овом форуму